Sierpnia 22nd

World

PLANT MILK DAY.

Mleko wytwarzane z roślin jest przyjazne zwierzętom, naszej planecie i zdrowsze dla Ciebie!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >

DOŁĄCZ DO AKCJI:

Thank you so much for your support!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Lepsze dla  Ziemi

Hodowla zwierząt to dziedzina, która ma największy wpływ na zmiany klimatyczne na naszej planecie. Odpowiada za większą emisję gazów cieplarnianych, niż cały światowy transport. Zrezygnowanie z mleka zwierzęcego na rzecz napojów roślinnych znacznie zredukowałoby nasz negatywny wpływ na środowisko.

Mamy tylko jedną Ziemię. Musimy o nią dbać.

Przemysł mleczarski odbiera małe cielęta ich matkom.

Lepsze dla zwierząt

Krowy mleczne są sztucznie zapładniane i przechodzą ciągłe ciąże, po to by mogły bez przerwy produkować mleko. To odciska niewyobrażalne piętno na ich organizmach i powoduje, że zwierzęta chorują, mają ciągłe infekcje i umierają po pięciu, sześciu latach, podczas gdy w normalnych warunkach mogłyby dożyć dwudziestu.

Co gorsza cielęta, które rodzą, są im odbierane czasem już parę godzin po porodzie, po to żebyśmy mogli sprzedawać ich mleko ludziom. Małe byczki są zabijane zaraz po urodzeniu lub karmione sztucznym pokarmem i zabijane na mięso - cielęcinę albo wołowinę.

Zamieniając mleko na napoje pochodzenia roślinnego pomagasz zakończyć cierpienie milionów krów i ich dzieci każdego roku.

Więcej o etyce producentów mleka przeczytasz pod tym linkiem.

Lepsze dla Ciebie

Badania naukowe w coraz większym stopniu pokazują, że pełnowartościowe jedzenie, bazujące na roślinach i napojach roślinnych (mleku roślinnym) służy naszemu zdrowiu i pomaga zapobiec wielu chorobom, a w niektórych przypadkach nawet odwraca ich skutki. Teza ta obala mity, jakoby ludzki organizm potrzebował mleka, by być zdrowym. W rzeczywistości mleko krowie odpowiada za szereg chorób i dolegliwości i nie dostarcza nam żadnych składników odżywczych, których nie moglibyśmy znaleźć w zdrowszej żywności.

Coraz więcej ludzi porzuca zwierzęce mleko na rzecz napojów roślinnych! Konsumenci odnoszą coraz większe korzyści z dobroczynnego działania mleka roślinnego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kości

Lobby mleczarskie od dawna promuje ideę, że picie mleka jest niezbędne dla zdrowych kości. Jednak jest odwrotnie - badania wykazują, że codzienne picie mleka w rzeczywistości przyspiesza rozwój osteoporozy. A nabiał przecież nie jest naszym jedynym źródłem wapnia. Warzywa, owoce i ziarna mają go pod dostatkiem, a najlepszym jego źródłem jest jarmuż i brokuły.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Nietolerancja laktozy

Ludzie nie są stworzeni do konsumpcji mleka, które zostało wymyślone przez naturę po to, by pomóc małemu cielaczkowi wyrosnąć na dużą krowę. Ludzki organizm nie jest w stanie strawić krowiego mleka, a zwłaszcza jednego z jego składników - laktozy. Ten brak umiejętności jest bardzo powszechny w niektórych częściach świata. Problem z nietolerancją laktozy występuje u ok. 90 - 100% Azjatów, 65 - 70 % Afrykanów i 10 % rasy kaukaskiej. Objawy to m. in. nudności, skurcze, wzdęcia, gazy i rozwolnienia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Problemy z cerą

Wyniki wielu badań wskazują na to, iż produkty mleczne są przyczyną wielu chorób skóry, łącznie z trądzikiem. Prawie 90% nastolatków z kręgu kultury zachodniej doświadcza tego problemu. Niektóre badania naukowe sugerują, że im wyższe jest spożycie produktów mlecznych, tym gorsze są objawy trądzika.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Mleko roślinne możesz zrobić sam!

To jest naprawdę proste!

Zrób własne mleko migdałowe

Namocz migdały na noc, rano odcedź i opłucz. Dodaj do nich wody (w proporcjach 1:2) i miksuj w blenderze ok. 2 minuty. Przecedź płyn przez gęstą gazę. Możesz do smaku dodać syropu z agawy, jeśli chcesz by było słodkie. Pozostałą papkę też możesz wykorzystać, np. przy pieczeniu ciasta.

Zrób własne mleko owsiane

Jedną część płatków owsianych zalej trzema częściami wody i miksuj w blenderze, aż będzie gładka. Przecedź płyn przez gęstą gazę. Możesz do smaku dodać syropu klonowego lub z agawy, jeśli chcesz by był słodki.

zrób swoje własne mleko ryżowe

Namocz ryż przez noc (albo dłużej). Odcedź, ale nie płucz! Zmiksuj w blenderze w proporcji 1 część ryżu na 4 części wody. Dodaj syropu lub innego słodzika, możesz również dodać ekstraktu wanilii. Miksuj tak długo, aż będzie gładkie i przecedź płyn przez gęstą gazę.

Zrób własne mleko z konopi

Zmiksuj nasiona konopi i wodę w blenderze w proporcjach 1 część nasion do 8 części wody. Miksuj przez ok. 2 minuty i przecedź płyn przez gęstą gazę tyle razy, aż napój będzie gładki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ